loader-img
loader-img-2

همرزمان حسین: ده گفتار از آیت الله خامنه ای در تحلیل مبارزات سیاسی امامان معصوم

امتیازدهی
3 (5)
 • ناشر : انقلاب اسلامی
 • نویسنده : سید علی حسینی خامنه ای
 • سال نشر : 1399
 • تعداد صفحات : 424
 • زبان کتاب : فارسی
 • شابک : 9786008218326
 • چاپ جاری : 11
 • نوع جلد : جلد نرم
 • قطع : رقعی
 • وزن : 510 گرم
 • شناسه محصول : 17173
معرفی کتاب

همرزمان حسین(ع)، نسل پس از او

کتاب همرزمان حسین شامل ده گفتار از حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای در تحلیل مبارزات سیاسی امامان معصوم است که به همت انتشارات انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است. نام کتاب یعنی همرزمان حسین اشاره به این اصل دارد که امامان پس از اباعبدالله، هر کدام به نوعی به جهاد دربرابر حکومت‌های ظالم زمان پرداخته‌اند و مطابق شرایط خودشان همرزم امام حسین(ع) بوده‌اند. رهبری در این مجموعه سخنرانی دربارۀ موضوعاتی از جمله اهمیت شناخت صحیح امامان و توطئۀ دشمنان برای تحریف چهرۀ مبارزاتی آنان، معنای جهاد و مقصود از مجاهدت ائمه، وحدت شخصیت معصومین در امر جهاد و حیات سیاسی امام سجاد، امام باقر، امام صادق و امام کاظم، و... سخن گفته‌اند. برای تهیه و خرید کتاب همرزمان حسین می‌توانید به سایت کتاب ابر مراجعه نمایید.

آنچه باید درباره‌ی کتاب همرزمان حسین بدانیم

کتاب همرزمان حسین ده گفتار از رهبر انقلاب در تحلیل سیره مبارزاتی ائمه اطهار(ع) با تأکید بر مبارزاتی بودن نهضت تمام معصومان(ع) در دوره‌ی خود می‌باشد. 
کتاب همرزمان حسین(ع) مشتمل بر 10 سخنرانی معظّمٌ له در ماه محرّم سال 51 است. ایشان بین سال‌های 46 تا 55 به طور متناوب در مناسبت‌های مذهبی به تهران مسافرت می‌کردند و در جلسات مختلف به ایراد سخن می‌پرداخته اند. در محرّم سال 51 به تهران عزیمت می‌کنند و در هیئت انصار الحسین (علیه السّلام) و برخی از جلسات دیگر به سخنرانی می پردازند. هیئت انصار الحسین (علیه السّلام) از هیئت‌های پرشور و انقلابی تهران بود و بسیاری از مبارزان انقلابی در جلسات این هیئت شرکت می‌کردند و سخنرانان این جلسه نیز از میان روحانیان انقلابی انتخاب می‌شدند.
معظمٌ له از ابتدای تأسیس این هیئت بارها در آن سخنرانی کرده بودند. نفس سخنرانی در این جلسه، یک اقدام انقلابی از سوی ایشان تلقّی می‌شد.
ایشان از سوّم محرّم تا 12 محرّم در این هیئت بیانات خود را در موضوع سیره‌ی امامان معصوم (علیهم السّلام) در قالب طرح انسان 250 ساله مطرح می‌کنند. تمرکز اصلی این بیانات بر تحلیل زندگی امام سجّاد (علیه السّلام) تا امام کاظم (علیه السّلام) است. چهار امام عزیزی که در اذهان متشرّعان آن زمان بیشتر به عنوان افرادی ساکت و منزوی معروف بوده‌اند.
کتاب همرزمان حسین(ع) پایان راه نیست بلکه آغازی است برای آشنایی صحیح با سیره‌ی پربهجت و درس آموز اهل بیت (علیهم السّلام) و بر دانشمندان تاریخ اسلام است تا با بهره‌گیری از نکات و سرخط‌های ارائه شده‌ در کتاب همرزمان حسین(ع)، دین خود را نسبت به این بزرگواران و جامعه ی اسلامی ادا نمایند.
این تاریخ مطابق است با بهمن ماه 1351 شمسی که اوج فشار و سرکوب رژیم پهلوی در کشور و فضای کشور بسیار دچار اختناق بوده است.
در همان سال بود که ایشان “انسان 250 ساله” را مطرح کرده و به شرح آن پرداختند.
البته به دلیل نبود سند صوتی از گفتار نهم و دهم کتاب، به متن پیاده شدۀ آن‌ها که در همان زمان سخنرانی نوشته شده، اکتفا شده است.
اکثر متفکران شیعه برخلاف این گروه معتقدند که امامان معصوم (علیهم السلام) به استثنای نبوت و دریافت وحی، خلیفه و جانشین واقعی پیامبر اکرم (ص) در همه امور و مناصب آن حضرت هستند. تشکیل حکومت اسلامی، قضاوت، تفسیر کلام‌الله مجید، آموزش هنجارها و دفاع از اندیشه های اسلامی تنها چند نمونه از این اختیارات است.

بخشی از کتاب " همرزمان حسین: ده گفتار از آیت الله خامنه ای در تحلیل مبارزات سیاسی امامان معصوم "
موضوعی که در نظر بود در این محفل در ظرف چند روز پیرامون آن صحبت شود، بحثی است درباره ی امامت. البتّه درباره ی این مسئله از ابعاد گوناگونی میشود حرف زد و حرف می‌زنند. بنده باید معلوم کنم که از چه بعدی میخواهم درباره ی این مسئله صحبت کنم. امروز اگر ما بتوانیم برای شما آقایان روشن کنیم که درباره ی چه موضوعی بنا است در روزهای آینده بحث کنیم، کافی است. بحث درباره ی ضرورت امامت یک وقت بحث در این است که به چه دلیل امامت لازم است. در این موضوع انسان باید ثابت کند که غیر از نبوّت، امامتی لازم است و فلسفه ی امامت بیان شود؛ بحث ما در این نیست. این نه از این باب است که ما این بحثها را لازم نمی‌دانیم؛ چرا، لازم می‌دانیم، بحث هم می‌کنیم، بحث هم کرده ایم؛ امّا در این مجلس، بحث دیگری مورد نظر ما است که به نظر ما فعلا برای این محفل - و به طور کلّی برای ما - لازم تر است.

دیدگاه شما

نظرات کاربران ( 1 نظر)
نام و نام خانوادگی
کد امنیتی
رضا زاغری
5 بهمن 1399

نقش امامان در دین چیست؟ اصلا اگر بعد از پیامبر امامتی وجود نداشت مگر چه اتفاقی می‌افتاد؟
آیا بعد از امام حسین علیه السلام دیگر ائمه به دنبال حکومت نبودند و فقط برای مردم از احکام شرعی می‌گفتند؟
.
⭕همرزمان حسین علیه السلام
به زندگی مبارزاتی ائمه‌ی بعد از امام حسین علیه السلام می‌پردازد.
این کتاب شامل 10 جلسه سخنرانیِ رهبر معظم انقلاب در محرم سال 1351 در هیئت انصارالحسین تهران است
.
⭕بخشی از کتاب:
سیره‌ی امامان اهل بیت علیهم السلام از نظر ما ناشناخته است و سیرتمان باید این باشد که این بزرگ‌مردان تاریخ اسلام را بشناسیم؛ و گفتیم که شناسایی اینها به نام و نشان و پاره‌ای خصوصیات، حرف تازه‌ای نیست، این را که امام سوم در سال چندم هجرت، یا امام ششم در زمان کدام قدرت اموی یا عباسی دیده به جهان گشود، یا می‌دانیم، یا اگر هم نمی‌دانیم، لازم نداریم. آنچه در زمینه‌ی شناخت این بزرگ‌مردان الهی برای ما لازم است، شناخت سیمای واقعی آنها است؛ آنچه امروز به آن می‌گویند بیوگرافی

برچسب ها