loader-img
loader-img-2

تخت خوابت را مرتب کن چیزهای کوچکی که می توانند زندگی ات و شاید دنیا را تغییر دهند

امتیازدهی
2 (5)
معرفی کتاب

معرفی کتاب تخت‌خوابت را مرتب کن

کتاب تخت‌خوابت را مرتب کن با نام اصلی Make Your Bed از دریاسالار ویلیام اچ. مک‌ریون است که در آن به اصولی پایه و مهم اشاره می‌کند و بر این باور است که ممکن است زندگی خواننده و حتی دنیا را تغییر دهد.
 کتاب تخت‌خوابت را مرتب کن از ده اصل تشکیل شده که مک‌ریون آن را در طول خدمت به عنوان دریاسالار در ارتش نیروی‌دریایی آموخته است به همین منظور او در هر فصل یک درس را در کنار خاطره‌های دوران آموزش، خدمت و عملیات‌های جنگی به طور خلاصه بیان می‌کند.
نویسنده کتاب، مک‌ریون، در این باره چنین می‌گوید: “این درس‌ها و تجربیات ساده را در تمرینات نیروی دریایی کسب کردم و هر ده درس در مقابل چالش‌های زندگی اهمیتی یکسان دارند و این مهم نیست که شما در چه مرحله‌ای از زندگی و دارای چه جایگاهی در جامعه باشید.”
 یکی از اساسی‌ترین تفاوت‌های کتاب تخت‌خوابت را مرتب کن با سایر کتاب‌های موفقیت این است که نویسنده یعنی دریاسالار مک‌ریون، خود با تمام ده اصول آموزش داده شده در کتاب، زندگی کرده و تمامی آن‌هارا به کار بسته.
 ویلیام اچ. مک‌ریون در سال 2014 برای جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه تگزاس نیز مطالب کتاب تختت را مرتب کن را در قالب یک سخنرانی بیان کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. متن این سخنرانی در پایان کتاب نیز آمده است.
 همچنین کتاب تخت‌ خوابت را مرتب کن از پر فروش‌ترین‌ کتاب‌های نیویورک تایمز می‌باشد.

: برخی منتقدین پیام اصلی کتاب را در بند زیر می‌دانند 

“به خاطر داشته باشید… کار امروز را به فردا نگذارید. کسی را پیدا کنید تا در زندگی به شما کمک کند. به همه احترام بگذارید. بدانید که زندگی همیشه بر وفق مرادتان نیست و گاهی اوقات شکست می‌خورید، ولی ریسک کنید، در مقابله با دشواری قوی باشید، با زورگویی‌ها مقابله کنید، شکست‌خورده‌ها را بالا بکشید و هرگز تسلیم نشوید، اگر این کارها را انجام دهید در این صورت می‌توانید زندگی خود را به شکلی بهتر تغییر دهید… و شاید حتی دنیا را!”

فهرست کتاب تخت خوابت را مرتب کن

نویسنده، از ده فصل برای بیان این نکات کمک گرفته، این ده فصل عبارتند از:
 فصل اول: روز خود را با وظایفی کامل شده آغاز کن
فصل دوم: تو به تنهایی از عهده‌اش بر نمی‌آیی
فصل سوم: تنها چیزی که مهمه وسعت قلب شماست
فصل چهارم: زندگی عادلانه نیست به مسیرت ادامه بده!
فصل پنجم: شکست انسان را قوی می‌کند
فصل ششم: باید جسارت زیادی داشته باشید
فصل هفتم: در برابر زورگوها بایستید
فصل هشتم: در موقعیت درست قرار بگیرید
فصل نهم: به دیگران امید بدهید
فصل دهم: هرگز تسلیم نشوید 

توضیح نویسنده از فصل اول بدین شکل است:

روز خود را با وظایفی کامل شده آغاز کن
“اگر می‌خوای جهان رو تغییر بدی از تختوابت شروع کن. این کار به من یادآوری می‌کرد که در زندگی و کارم نظم و انضباط دارم و توجه‌ام به جزئیات را از دست نداده ام.
اگر نتوانید کارهای کوچک را درست انجام دهید، هرگز نخواهید توانست کارهای بزرگ را انجام دهید. اگر به‌طور اتفاقی روزی سیاه داشتید، در بازگشت به خانه به تختخوابی برمی‌گردید که آن را مرتب کرده‌اید و این تخت مرتب انگیزه فردای بهتر را به شما می‌دهد.
اینکه تختخوابم را به‌ درستی مرتب کرده بودم، برایم شانس گرفتن پاداش به همراه نداشت، چون این چیزی بود که از من انتظار می‌رفت. این اولین وظیفه‌ی هر روزم بود و انجام درستش بسیار اهمیت داشت. این کار نظم و انضباطات و توجه‌ام به جزئیات را نشان می‌داد و در پایان روز به من یادآوری می‌کرد که کاری را به نحو احسن انجام داده‌ام؛ چیزی که به آن افتخار کنم، هرچند وظیفه‌ی بسیار کوچکی باشد.”
 جنسیت، پیشینه‌ی مذهبی یا قومی، جهت‌گیری ذهنی و یا جایگاه اجتماعی شما مهم نیست. در این دنیا مشکلات ما مشابه است و درس‌هایی که برای غلبه بر این مشکلات و حرکت رو به جلو یاد می‌گیریم- تغییر دادن خودمان و دنیای اطرافمان- برای همه‌ی ما به شکلی برابر کاربرد دارند!
هم‌اکنون می‌توانید کتاب تخت‌خوابت را مرتب کن را از سایت ابربوک تهیه کنید.

بخشی از کتاب " تخت خوابت را مرتب کن چیزهای کوچکی که می توانند زندگی ات و شاید دنیا را تغییر دهند "
زندگی مملو از لحظه های دشوار است، ولی همیشه کسی وجود دارد که وضعیتش از شما بدتر باشد. اگر روز خود را با تاسف‌های بیشمار پر کنید، تاسف به خاطر رفتاری که با شما شده ،گلایه از سهمتان در زندگی و سرزنش شرایط خودتان نسبت به دیگران یا محیط اطراف، در این صورت زندگی شما طولانی و دشوار خواهد بود. از سوی دیگر، اگر از براورده کردن رویاهایتان دست نکشید و در برابر دشواری‌ها بایستید، در این صورت زندگی همان چیزی می‌شود که آن را می‌سازید و مطمن باشید که می‌توانید آن را عالی بسازید

دیدگاه شما

نظرات کاربران ( 0 نظر)
نام و نام خانوادگی
کد امنیتی