پشت پرده مخملین جلد 1: اعترافات یک جنایتکار اقتصادی

امتیازدهی
معرفی کتاب

اعترافات مهم!

«جان پرکینز» آدم عجیبی است. اولین بار قبل از این که ترجمه کتاب‌ش را به سایت بیاوریم و این‌قدر برایمان قابل احترام شود ویدیو سخنرانی‌اش با موضوع اسرائیل را دیدیم. افشاگرانه بود و عجیب. خودش مدت‌ها به کشورهای مختلف سفر می‌کرده و رهبران آن‌ها را مجبور می‌کرده تا وام هایی کلان را برای توسعه زیر ساخت‌های کشورشان اخذ کنند و تنها پیش شرط دریافت وام انتخاب پیمانکاران آمریکایی به عنوان مجریان طرح ها بوده است! کشورهایی مثل ایران و پاناما و عربستان و عراق و اندونزی و...

چه اتفاقی در کتاب می‌افتد؟

وقتی اولین صفحات کتاب را می‌نوشته خائیمه رولدوس رییس جمهور اکوادور و عمر توریخوس رییس‌جمهور پاناما در سانحه سقوط هواپیما و بالگرد فوت شده بودند. پرکینز می‌گوید که مرگ آنها تصادفی نبوده و آنها به قتل رسیده اند. این دو نفر پیشنهادهای پرکینز را برای سپردن کارها به پیمانکاران آمریکایی نپذیرفته بودند و پرکینز هم با کمال میل کار را به نوع دیگری از جنایتکاران یعنی شغال‌های سازمان «سیا» سپرده و نتیجه این که دولت های بعدی در این کشورها استقبال گرمی از آمریکایی ها کردند.
نسخه اصلی کتاب 35 فصل دارد و پرکینز از تبدیل شدن‌ش به یک جنایتکار اقتصادی شروع می‌کند و در آخرین فصل مثل همان گزارش هایی که برای رهبران کشورها مینوشته تا متقاعدشان کند که عقب مانده اند و نیاز به تحول دارند، تلاش می‌کند تا به خواننده هم بفهماند که باید نگاهش را در بسیاری از موارد تغییر دهد. مترجمان کتاب 14 یادداشت را هم به کتاب ضمیمه کرده اند. یادداشت‌هایی که با موضوعات فصل‌های کتاب مرتبط هستند. یادداشت شماره 3 و شماره 5 را حتما بخوانید. دردآور و متحیر کننده اند.

از این مجموعه چه بخوانیم؟

این کتاب اولین جلد از مجموعه پشت پرده مخملین است. مجموعه ای که شامل متون افشاگرانه و انتقادی‌ای با موضوع سرمایه داری و توسعه اقتصادی می‌باشد.

دیدگاه شما

نظرات کاربران ( 0 نظر)
نام و نام خانوادگی
کد امنیتی