loader-img
loader-img-2

قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک

امتیازدهی
معرفی کتاب

قوی سیاه؛ اندیشه ورزی پیرامون ریسک

کتاب قوی سیاه (The Black Swan) به قلم نسیم نیکولاس طالب (Nassim Nicholas Taleb) در 17 مارس سال 2007 توسط انتشارات رندم هاوس منتشر شد. کتاب قوی سیاه بعد ار انتشار تا 36 هفته متوالی به عنوان پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز شناخته شد. از کتاب قوی سیاه در ارزیابی ساندی تایمز به عنوان یکی از 12 کتاب تاثیرگذار بعد از جنگ جهانی دوم نام برده شده است. کتاب قوی سیاه به کوشش محمدابراهیم محجوب ترجمه و توسط نشر آریاناقلم منتشر و روانه‌ی بازار کتاب شده است. شما می‌توانید کتاب قوی سیاه را از سامانه فروش کتاب ابر بوک تهیه نمایید.
کتاب حاضر به بررسی اثرات شدید ناشی از برخی از رویدادهای بسیار غیرقابل‌پیش‌بینی و نادر و همچنین تمایل انسان به یافتن توضیحاتی ساده برای این رویدادها می‌پردازد. نظریه مطرح شده در این کتاب بعدها به عنوان نظریه قوی سیاه معروف شد.

درباره‌ی نسیم نیکولاس طالب، نویسنده‌ی قوی سیاه

نسیم نیکولاس طالب، نویسنده، دانشور، آماردان و تحلیلگر ریسک لبنانی-آمریکایی متولد1960 در لبنان است که آثارش بر مسائل تصادفی بودن و احتمال و عدم قطعیت متمرکز است. 
او نویسنده آثاری پرفروش است و استاد دانشگاه‌های بسیاری بوده‌است. او هم‌اکنون استاد مهندسی ریسک در مدرسه مهندسی تندن دانشگاه نیویورک است. نیکولاس طالب هم‌چنین در زمینه فاینانس ریاضی، تجارت در وال استریت، مشاوره سرمایه‌گذاری فعالیت کرده‌است. او شاغل در زمینه مالیه ریاضیاتی، مدیر صندوق پوشش ریسک، مدیر معامله‌گر با ابزار مشتقه نیز بوده، و هم‌اکنون به عنوان مشاور علمی مارک اسپیتزنیگل (سرمایه‌گذار، دادوستدگر مشتقی و نویسنده آمریکایی) فعالیت می‌کند.
نسیم نیکالس طالب در کتاب قوی سیاه شیوه‌های اندیشیدن و قضاوت کردن انسان‌ها را به چالش کشیده به‌طوری که ایده‌های او به سرعت به مباحث علمی و حرفه‌ای راه یافته است.
کتاب‌های «نقش اساتید و متفکران عوضی در کاروکسب»، «تخت پروکروستس« و «پوست در بازی» از دیگر آثار ترجمه شده از نسیم نیکالس می‌باشند.

چرا قوی سیاه؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا نام کتاب حاضر قوی سیاه است؟! نام کتاب مفهومی مرتبط با موضوع اصلی کتاب دارد. قوی سیاه استعاره‌ایی است از پیشامدهایی که مشاهده‌ی آن‌ها شگفت‌انگیز، اعجاب‌آور و نادر است و چون کسی به‌طورمعمول انتظار وقوع آن‌ها را ندارد، وقتی اتفاق می‌افتند، توده‌های مردمی و عوام برای تبیین دلایل وقوع چنین پدیده‌هایی، گاه به استدلال‌های غیرعقلانی و حتی خرافی روی می‌آورند. فارغ از اندیشه‌ی توده‌ها در توصیه‌ی علت و عواقب این پدیده‌ها، معمولاً بین روشنفکران، خردگرایان و خردورزان نیز هنگام موشکافی، اختلاف‌نظر و کشمکش‌هایی پدید می‌آیند که ممکن است حتی تا چندین دهه یا سده‌ نیز به نتیجه‌گیری صحیحی منجر نشود. وجه تمایز این پدیده ریشه در فرهنگ غرب دارد که قوی سفید را پرنده‌ای سفید و مظهر پاکی تصور می‌کردند. آن‌ها هیچ ذهنیتی از قوی سیاه نداشتند و اصلا تصور آن برای آن‌ها غریب و دور از ذهن بود، به همین دلیل با دیدن آن، آن را مظهر شیاطین و شر و جادوگری می‌دانستند.
پیش از کشف استرالیا، مردم دنیای کهن بی‌چون وچرا باور داشتند هر قویی سفید است چون تجربیات ایشان پیوسته این باور را تأیید می‌کرد. دیدن نخستین قوی سیاه برای چند پرنده‌شناس باید شگفتی جالبی بوده باشد؛ اما اهمیت داستان در این نیست. اهمیت داستان در این است که شکنندگی دانش ما را نمایان می‌کند و نشان می‌دهد آموختن ما از تجربیات و مشاهدات با چه محدودیت‌های شدیدی روبه‌روست. تنها یک مشاهده کافی است تا گزاره‌ای کلی که دستاورد هزاران سال تماشای میلیون‌ها قوی سفید است بی‌اعتبار شود- تنها با دیدن یک قوی سیاه.

خلاصه‌ی کتاب قوی سیاه؛ اندیشه ورزی پیرامون ریسک

کتاب قوی سیاه محدودیت علم را به شما نشان می‌دهد. نسیم نیکلاس طالب در کتاب قوی سیاه به شما اثبات می‌کند که برخی اوقات مشت نمونه خروار نیست. باور یک دنیا گاهی با دیدن یک قوی سیاه تغییر می‌کند.
کتاب حاضر بر روی تأثیرات نادر و غیرقابل پیش‌بینی داده پرت و کوشش انسان برای پیدا کردن یک راه‌حل ساده و قابل توضیح برای این موضوع متمرکز است. در علم آمار داده پرت به داده‌ای می‌گویند که با داده‌ها و نمونه‌های دیگر فاصله قابل توجهی داشته باشد. نسیم طالب این اتفاق را تئوری قوی سیاه می‌خواند.
یکی از اصلی‌ترین مباحثی که در کتاب قوی سیاه مورد بررسی قرار می‌گیرد، پیش‌گیری از پیش‌بینی و مقاوم شدن در برابر شکست و همچنین رویدادهای منفی است. این کتاب می‌کوشد بیان کند که تئوری قوی سیاه و دیدنش به شما بستگی دارد. به این معنا که هر رخدادی برای هر فردی هیچ تعجبی ندارد.
نسیم نیکولاس طالب مردم را در ارتباط با قوی سیاه به دو دسته تقسیم می‌کند. دسته اول پیشگویانی که با مدل‌های ریاضی و نمودار گاوس سعی می‌کنند جهان را به شکل متوسط یا میانی مشاهده کنند، دسته دوم کسانی که اعتقاد دارند دنیا یک کرانستان است و احتمال انحراف از معیار بسیار است و فقط در کرانستان تئوری قوی سیاه اتفاق می‌افتد.
سایت کتاب ابر خواندن کتاب قوی سیاه را به افرادی که به تفکر و تأمل درباره ناشناخته‌ها و قدرت آن‌ها علاقه‌مند هستند توصیه می‌کند.

دیدگاه شما

نظرات کاربران ( 0 نظر)
نام و نام خانوادگی
کد امنیتی