loader-img
loader-img-2

دایره المعارف مصور تاریخ مافیا

امتیازدهی
2 (5)
معرفی کتاب

از تصور تا واقعیت درباره سازمان های جرایم سازمان یافته ، مافیا

امکان ندارد چیزی از مافیا به‌گوش کسی  نخورده باشد، بدون شک تاکنون چندین فیلم، سریال یا کتاب نیز در خصوص مافیا خوانده‌اید. با این حساب منطقی به‌نظر می‌رسد اگر با خودتان فکر کنید چیزهای زیادی از مافیا می‌دانید ، اما جالب است بدانید چیزی که ما به‌عنوان مافیا می‌شناسیم با مافیای واقعی تفاوت‌های زیادی دارد و مافیا همچنان رازهای نگفته‌ زیادی دارد.
مافیا با مخفی‌کاری و رمز و راز ایجاد شده است و دوام خود را نیز مدیون همین اصول است.

نگاهی عمیق به دنیای پیچیده ی مافیای جهان

 

کتاب دایره المعارف مصور تاریخ مافیا به دنبال ارائه تحلیلی جامعه شناسانه از پدیده جرم سازمان یافته و پیامدهای آن نیست، بلکه قصد دارد روایتی ساده، گیرا و مستند از سیر تاریخی گسترش مهم‌ترین سازمان‌های بزهکار جهان و شیوه‌های کاری آن‌ها، از زمان شکل‌گیری تا قرن بیست و یکم به ما نشان دهد. 
در کتاب دایره المعارف مصور تاریخ مافیا که توسط(فرانک شنتی) نویسنده ی استرالیایی تبار که در حوزه سازمان های تروریستی و مافیایی فعالیت ها و نوشته های متعددی دارد نوشته شده است ، اثر سرگذشت مافیای ایتالیایی، مافیای آمریکا، مافیای روس، یاکوزاهای ژاپنی، ثلاثی‌های چینی و کارتل‌های بین‌المللی مواد مخدر را روایت  می‌کند و در حاشیه، تصاویری از بعضی گروه‌های جرایم سازمان یافته در دیگر مناطق جهان مانند آفریقا، اروپا، جاماییکا، بالکان، جنوب شرقی آسیا و افغانستان ارائه می‌دهد.

دایره‌المعارف مصور تاریخ مافیا در چهار فصل به معرفی مافیا پرداخته است. «ریشه‌های مافیا»، «در آغاز قرن بیستم»، «به سوی قرن بیست و یکم» و «هزاره جدید» بخش‌های این کتاب 316 صفحه‌ای را تشکیل داده اند.

همچنین کتاب دانشنامه مصور تاریخ مافیا توسط انتشارات سایان به چاپ رسیده است.

مافیا دست پنهان سیاستمداران جهان

 در مقدمه مترجم کتاب آمده است:«امروز،بزهکاری سازمان یافته، پدیده‌ای بین‌المللی و فرامرزی است که بسیاری از دولت‌ها و همچنین نهادهای بین‌المللی آن را تهدیدی برای امنیت جهانی می‌دانند. گذشته از فعالیت‌ فزاینده سازمان‌های بزهکار در حوزه‌های قاچاق سلاح، انسان و مواد مخدر، پیوند و هم‌دستی این سازمان‌ها با تشکیلات سیاسی در بعضی کشورهای جهان، ائتلاف آن‌ها با گروه‌های تروریستی و افراط‌ گرا و توان آن‌ها برای اخلال در فرآیندهای مالی به ‌واسطه فعالیت‌هایی همچون پول‌شویی، مانعی جدی در مسیر توسعه و دموکراسی‌سازی و زمینه‌ساز ظهور و فراگیری فساد سیاسی، اقتصادی و اداری است.»
ریشه های عمیق در تاریخ بشر
 مافیا به عنوان یک انجمن سازمان یافته با قوانین مصوب و اهداف مشخص اولین بار در قرون وسطی در سیسیل ظاهر شد.
تئوری‌های زیادی در مورد معنی نام مافیا مطرح است. صفت سیسیلی «مافیوسو» که احتمالاً از ریشه لغت «ماهیاس» عربی گرفته شده‌است که به معنای «مبارزه پرخاشگرانه» است.
 بی آن که بتوان به درستی زمان آن را معین کرد، یقینا قبل از آن زمان هم انجمن‌های سری وجود داشته‌اند که توسط زورمندان و قدرتمندان فاسد تغییر ماهیت یافته‌اند. اما مافیا مانند امروز 1919 طلوع کرده و تحت سلطه اسپانیولی‌ها سازماندهی ‌شد. ریشه‌های مافیا به دوره نرمان‌ها باز می‌گردد، یعنی حدود 1060 میلادی وقتی که ماجراجویان نرمان از شمال اروپا به سیسیل آمدند و آن را فتح کردند و سیسیل را بین رفقای خود تقسیم نمودند.
 

دیدگاه شما

نظرات کاربران ( 0 نظر)
نام و نام خانوادگی
کد امنیتی