درس هایی برای دنیای پساکرونا

امتیازدهی
معرفی کتاب

«فرید زکریا»، مجری سرشناس برنامه‌ی جی پی اس در سی ان ان است که سالها این برنامه را به صورت ثابت اجرا می‌کند.

کتاب «جهان پسا آمریکایی» کتاب معروف زکریا هستش که به خاطر اینکه در دستان اوباما رئیس جمهور این کشور دیده شد، خیلی پر فروش شد و مورد توجه قرار گرفت. این کتاب هم در ایران چند بار ترجمه شده و فروش بالایی داشته

اما کتاب «درسهایی برای دنیای پسا کرونا» از چه حرف می زنه؟

اول دنیا را به دو بازه تقسیم میکنه، یکی تا پیش از زمانی که درگیر کرونا شده باشیم، و اکنون که پس از فروکش کردن التهابات اولیه کرونا در اون قرار داریم و میشه گفت تقریبا خودمون رو با شرایط تطبیق دادیم. حالا باید به این بپردازیم که چرا در این شرایط قرار گرفتیم و چه در پیش رو داریم و چه کاری باید بکنیم. شاید بشه گفت این سه تا موضوع، مهمترین موضوعاتی هستش که این کتاب در قالب ده درس برای ما بیان می کنه.

زکریا تو این کتاب مسائلی مختلفی رو بررسی می کنه، یکی از این مسائل واکنش غیر حرفه ای و ضعیف آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در روزهای نخست در برابر واکنش خوب و قوی برخی کشورهای ضعیفتر مثل شرق آسیا در همین زمان هستش و علت این موضوع رو تحلیل می کنه. رفتار متخصصان علوم پزشکی و بعضاً حرفهای ضد و نقیض اونها رو بررسی می کنه. همچنین رفتار انسانها در این دوران و دورانی که در پیش رو داریم رو بهش می پردازه، انسانی که حتی اگر همه ی شرایط به حالت قبل برگرده، به خاطر این تجربه ای که پشت سر گذاشته، دیگه اون انسان سابق نخواهد بود.

زکریا با بررسی تاریخچه ی بیماری های همه گیر مختلفی مثل آنفولانزای اسپانیایی ( که اصلا اسپانیایی نبوده!) سارس، مرس، آنفولانزای خوکی و پرندگان و ... میرسه به کرونا و تاثیراتی که در آینده می تونه داشته باشه. اینکه سبک شهرنشینی انسان ها چه تغییراتی خواهد کرد. سبک زندگی ها با توجه به روی آوردن به زندگی دیجیتال چه تغییراتی خواهد کرد. حکمرانی چه تغییراتی می کنه و مواردی از این دست.

خلاصه اینکه، بالاخره شما هر نقطه ای از این کره ی خاکی وایساده باشین، حتما یکی از این درسها برای شما خوبه و بقیه درسها هم دید خوبی از محیط اطرافتون بهتون میده، هر چند همونطور که نویسنده هم اشاره می کنه «هیچ چیز از پیش نوشته نشده است» همه ی این ها سناریوهای محتملی است که با توجه به انتخابها و رفتارهای ما، ممکنه به واقعیت بپیونده یا جور دیگه ای بشه

 

دیدگاه شما

نظرات کاربران ( 0 نظر)
نام و نام خانوادگی
کد امنیتی