loader-img
loader-img-2

مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد - نشر کوله پشتی

امتیازدهی
1 (5)
معرفی کتاب

معرفی کتاب مانیفست یک فمنیست

کتاب مانیفست یک فمنیست نام نوشته‌ای از چیما ماندا انگزی آدیشی است. در کتاب مانیفیست یک فمینیست طرح‌هایی برای رها شدن از تفکرات آموزشی جنسیت زده مطرح شده است. او معتقد است مادران نسل جدید و نو اندیش باید کودکان خود را فارغ از کلیشه‌های جنسیتی رایج در جامعه، پرورش دهند.
 آنچه این کتاب را به شهرت جهانی رساند نثر گیرا و تاثیرگذار او در بیان مسائل مهم تربیتی و آموزش آنها  به کودکان بود. او مهم‌ترین مسائل جنسیتی که در قرن 21 همچنان نادیده گرفته می‌شود را زیر ذره‌بین قرار داده است و از مادران خواسته است به گفتار خود توجه ویژه‌ای داشته باشند. او در این اثر موضوع بدیهی و ساده را از زاویه دید یک زن و مادر توصیف می‌کند. شما می‌توانید برای خرید کتاب مانیفست یک فمنیست به سایت ابر بوک مراجعه کرده و اقدام به خرید کتاب نمایید.

درباره کتاب مانیفست یک فمنیست

ماجرای نگارش کتاب «مانیفیست یک فمینیست» از یک نامه آغاز شد. یکی از دوستان چیما آدیشی از او پرسید چگونه می‌تواند دخترش را تربیت کند تا یک فمنیست واقعی باشد. آدیشی در حوزه‌ی زنان و فمینیسم بسیار فعال است و سخنرانی‌های متعددی درباره‌ی این موضوع کرده است. اما خود او نیز به درستی نمی‌دانست چگونه باید به پرسش دوستش پاسخ دهد. او تصمیم گرفت پاسخ خود را در قالب نامه به دوستش بنویسند و کتاب مانیفیست یک فمنیست حاصل پانزده نامه‌‌ی او درباره‌ی آموزش فمنیسم به کودکان است.
در تعریف فمنیسم نیز آمده است: «فمینیسم (feminism) به مجموعه‌ای از جنبش‌های سیاسی، اجتماعی و ایدئولوژی اطلاق می‌گردد که با هدف دستیابی زنان به فرصت‌های برابر با مردان در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و شخصی شکل گرفته است. اما هدف اصلی جنبش فمنیسم چیست؟ به طور کلی موضوعات مورد توجه جنبش فمنیسم، مردسالاری، برابری جنسیتی، خشونت خانگی، آزار جنسی، تبعیض جنسیتی، برابری دستمزد و حقوق باروری است.»

درباره چیما ماندا انگزی آدیشی

چیما ماندا انگزی آدیشی فعال حقوق زنان، سخنران و نویسنده‌ی نیجریایی در سال 1977 به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در رشته‌ی داروسازی ادامه داد. کارشناسی ارشد را در رشته‌ی نویسندگی خلاق گرفت و کارشناسی ارشد دیگری در رشته‌ی مطالعات آفریقا اخذ کرد. او نویسنده‌ی داستان کوتاه و کتاب‌های غیرداستانی است و در کنفرانس‌های متعددی در سراسر جهان سخنرانی کرده است. آدیشی با کتاب «نیمی از یک خورشید زرد» در سال 2007 به شهرت رسید و جایزه‌ی ادبیات داستانی زنان را از آن خود کرد. آثار او به بیش از سی زبان ترجمه شده است و انتشارات معتبری نظیر نیویورکر، گرانتا و فاینانشیال تایمز کتاب‌های او را به چاپ رسانده است.
یکی دیگر از آثار او تحت عنوان «ختمی ارغوانی» جایزه‌ی نویسندگان کشورهای مشترک المنافع را به خود اختصاص داد. کتاب «آمریکانا» برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی منتقدان شد و عنوان بهترین کتاب سال را کسب کرد. مجموعه داستان «چیزی به دور گردن تو» جایزه‌ی نقدی مک آرتور را برای این نویسنده به ارمغان آورد.
 

دیدگاه شما

نظرات کاربران ( 0 نظر)
نام و نام خانوادگی
کد امنیتی
برچسب ها