loader-img
loader-img-2

جاذبه و دافعه علی علیه السلام

امتیازدهی
2 (5)
 • ناشر : صدرا
 • نویسنده : مرتضی مطهری
 • سال نشر : 1399
 • تعداد صفحات : 168
 • زبان کتاب : فارسی
 • شابک : 9789645600097
 • چاپ جاری : 116
 • نوع جلد : جلد نرم
 • قطع : رقعی
 • وزن : 200 گرم
 • شناسه محصول : 7372
معرفی کتاب

معرفی کتاب جاذبه و دافعه علی علیه السلام 

مجموعۀ جاذبه و دافعه علی علیه‌السلام، شامل چهار سخنرانی از استاد شهید مطهری در سال 1346 شمسی است که در حسینیه ارشاد صورت گرفته و مشتمل بر یک مقدمه و دو بخش است. کتاب جاذبه و دافعه علی علیه السلام، کتابی پر فروش برای شناخت امام علی علیه السلام است.
شخصیت عظیم و گسترده امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام وسیع‌تر و متنوع‌تر از این است که یک فرد بتواند در همه جوانب و نواحی آن وارد شود و توسن اندیشه را به جولان آورد. برای یک فرد، حداکثری که میسر است این است که یک یا چند ناحیه معین و محدود را برای مطالعه و بررسی انتخاب کند و به همان قناعت ورزد. یکی از جوانب و نواحی وجود این شخصیت عظیم، ناحیه تأثیر او بر روی انسان‌ها به شکل مثبت یا منفی است و به عبارت دیگر «جاذبه و دافعه» نیرومند اوست که هنوز هم نقش فعال خود را ایفا می‌نماید و در این کتاب درباره‌اش گفت و گو شده است. شخصیت افراد از نظر عکس‌العمل سازی در روح‌ها و جان‌ها یکسان نیست. با تازه‌های کتاب سایت ابربوک، تا انتهای معرفی این کتاب با ارزش و مشهور همراه باشید.
امتیاز اساسی علی علیه‌السلام و سایر مردانی که از پرتو حق روشن بوده‌اند این است که علاوه بر مشغول داشتن خاطرها و سرگرم کردن اندیشه‌ها، به دل‌ها و روح‌ها نور و حرارت و عشق و نشاط و ایمان و استحکام می‌بخشند. نظر به این که دو نیرویی بودن به تنهایی کافی نیست که معرّف مکتب علی باشد، در این کتاب کوشش شده تا حدالامکان نشان داده شود که جاذبه علی چه افرادی، از چه طرازی را جذب می‌کرد و دافعه او چه سنخ افرادی را طرد می‌نمود.

درباره محتوای کتاب جاذبه و دافعه علی علیه السلام

 قانون «جذب و دفع» یک قانون عمومی است که بر سرتاسر نظام آفرینش حکومت می‌کند. از نظر جوامع علمی امروز بشر مسلّم است که هیچ ذره‌ای از ذرات جهان هستی از دایره حکومت جاذبه عمومی خارج نبوده و همه محکوم آنند. از بزرگترین اجسام و اجرام عالم تا کوچکترین ذرات آن شامل این نیروی مرموز به نام نیروی جاذبه هستند و به نحوی هم تحت تأثیر آن می‌باشند.
این کتاب، همچون اغلب آثاری که پس از شهادت استاد مطهری منتشر شده، توسط آقای دکتر علی مطهری، عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشکده الهیات دانشگاه تهران تنظیم شده و همچنین از مجموعه کتاب‌های منتشر شده توسط انتشارات صدرا است.

 فهرست مطالب کتاب جاذبه و دافعه علی علیه السلام

پیشگفتار
مقدمه
قانون جذب و دفع
جاذبه و دافعه در جهان انسان
اختلاف انسان‌ها در جذب و دفع
علی، شخصیت دونیرویی
نیروی جاذبۀ علی علیه السلام
جاذبه‌های نیرومند
تشیع، مکتب محبت و عشق
اکسیر محبت
حصار شکنی
عشق، سازنده یا خراب کننده؟
محبت و ارادت به اولیاء
نیروی محبت در اجتماع
بهترین وسیلۀ تهذیب نفس
نمونه هایی از تاریخ اسلام
حب علی در قرآن و سنت
رمز جاذبۀ علی
نیروی دافعۀ علی علیه السلام
دشمن‌سازی علی
ناکثین و قاسطین و مارقین
پیدایش خوارج
اصول عقاید خوارج
عقیدۀ خوارج در باب خلافت
عقیدۀ خوارج دربارۀ خلفا
انقراض خوارج
شعار یا روح؟
دموکراسی علی
قیام و طغیان خوارج
ممیزات خوارج
سیاست قرآن بر نیزه کردن
لزوم پیکار با نفاق
علی امام و پیشوای راستین

هم‌اکنون می‌توانید کتاب جاذبه و دافعه علی علیه السلام را از سایت ابربوک تهیه نمایید.

دیدگاه شما

نظرات کاربران ( 1 نظر)
نام و نام خانوادگی
کد امنیتی
رضا زاغری
5 بهمن 1399

انسان‌هایی که برای خود اصول و قاعده‌ای دارند، طبعا دشمنانی و دوستانی دارند
حالا وسعت و زمان و مکانِ این دوستی و دشمنی بستگی به هر شخص دارد
امام علی علیه السلام به عنوان کسی که این جاذبه و دافعه در زمان ایشون به حدِّ اعلای خودش رسیده، ملاک نویسنده‌ی این کتاب است
علی (علیه‌السلام)، کسی که دوستان و دوست‌داران او محدود به زمانِ خودِ او نبودند، محدود به حدود زندگی او نبودند و دوستان او تا از دست‌دادن جان‌شان پای ایشان می‌ایستند و همینطور برعکس دشمنانی دارد در همه‌ی زمان‌ها و در اقصی نقاط جهان و کسانی که در راه دشمنی با او حاضر هستند حتی جانِ خود را هم به خطر بیندازند