loader-img
loader-img-2
تخفیف کتابفروشی کیهان برای افغانستانی‌های مقیم ایران هم‌زمان با هفته‌ی کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، صفحه اینستاگرامی کتاب‌فروشی کیهان، یکی از کتاب‌فروشی‌های راسته کتاب انقلاب، هم زمان با آغاز پائیزه کتاب 1400، در پستی اعلام کرد در این دوره از پائیزه کتاب، دوستان و هم‌وطنان افغانستانی که به دلیل نداشتن کد ملی امکان استفاده از تخفیف‌های طرح‌های فصلی را ندارند، کتاب‌های مورد نظر خود را با همان تخفیف از کتاب‌فروشی کیهان تهیه کنند.

 علیرضا محبی، مدیر کتاب‌فروشی کیهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا، درباره این تصمیم و طرح گفت: ایده اولیه طرح از مطلبی در صفحه اینستاگرام امیرمحمد رضایی، از همکاران کتابفروش ما شکل گرفت. این همکار ما با طرح این مسئله که بچه‌های افغانستانی دوست دارند در طرح پاییزه، کتاب بخرند، اما به دلیل نداشتن کد ملی، نمی‌توانند؛ از هموطنانی که به هر دلیلی تصمیم ندارند از تخفیف‌های طرح پاییزه استفاده کنند، درخواست کرده بود کد ملی‌ خود را در اختیار کتابفروشی‌ها قرار دهند، تا در صورت مراجعه دوستان افغانستانی برای خرید کتاب، از کد ملی و یارانه آن‌ها برای تخفیف استفاده کنند.

  علیرضا محبی مدیر فروشگاه کیهان انقلاب

محبی ادامه داد: ایده خام و طرح بحث درباره جمعیت قابل توجهی که در این گونه طرح‌های ملی دیده نمی‌شوند؛ ما را به فکر انداخت؛ اما از آنجا که استفاده از کد ملی هموطنان هم به‌نوعی استفاده از یارانه ملی بود و شاید اختصاص آن به این شیوه درست نبود؛ با مشورت با صاحب ایده در صفحه اینستاگرامی کتاب‌فروشی اعلام کردیم که اتباع افغانستانی حاضر در کشور می‌توانند کتاب‌های مورد نظر خود را با شرایط یکسان با شهروندان ایرانی و همان تخفیف طرح پاییزه کتاب خریداری کنند.

وی افزود: البته اتباع کشورهای دیگر مانند پاکستان، عراق، ترکیه، یمن، سوریه، لبنان، تاجیکستان و ... هم می‌توانند تخفیف را با همان شرایطی که شهروندان ایرانی کتاب می‌خرند، دریافت کنند.

محبی درباره تامین هزینه این تصمیم هم عنوان کرد: محل تأمین هزینه آن را از فروشگاه خود در نظر گرفتیم؛ یعنی تصمیم گرفتیم از سود فروش در طرح پاییزه کتاب صرف‌نظر کنیم و همان تخفیف را به عزیزان اتباع حاضر در کشورمان ارائه دهیم.

مدیر کتاب‌فروشی کیهان با بیان اینکه از دیروز که پست را منتشر کردیم تا به الان چند مورد مراجعه داشتیم و استقبال شده است، اضافه کرد: فارغ از اینکه این طرح استقبال شود یا خیر، مهم‌ترین هدف ما این بود که شرایط یکسان و به‌نوعی تسهیل‌گری برای دوستان افغانستانی باشد که با ما در یک سرزمین زندگی می‌کنند و یک مقدار شرایط سختی دارند.

وی در پایان گفت: درست است که کتاب‌فروشی‌ها هم شرایط سختی دارند و اگر بخواهند چنین تصمیمی را اجرایی کنند کل سود فروشگاه از طرح را می‌خورد؛ اما از کتابفروشی‌های دیگر هم دعوت می‌کنم اگر این امکان برای آنها مقدور است و می‌توانند چنین شرایطی برای دوستان افغانی داشته باشند. حتما همکاری کنند. زیرا همدلی بیشتری بین مردم دو ملت ایجاد خواهد کرد.

دیدگاه شما
نام و نام خانوادگی
کد امنیتی