loader-img
loader-img-2

موهای تو خانه ماهی هاست

امتیازدهی
3 (5)
 • ناشر : شهرستان ادب
 • نویسنده : محمدرضا شرفی خبوشان
 • سال نشر : 1398
 • تعداد صفحات : 104
 • زبان کتاب : فارسی
 • شابک : 9786008145813
 • چاپ جاری : 5
 • نوع جلد : جلد نرم
 • قطع : رقعی
 • وزن : 88 گرم
 • شناسه محصول : 15671
معرفی کتاب

معرفی کتاب موهای تو خانه‌ی ماهی‌هاست

کتاب موهای تو خانه ماهی‌هاست نوشته‌ی محمدرضا شرفی خبوشان، داستانی پیرامون قیام پانزده خرداد سال 42 است و قصه‌ی پسر نوجوانی را به تصویر می‌کشد که بر اثر اتفاقاتی به این واقعه پیوند می‌خورد. این رمان موفق شد جایزه بهترین اثر جشنواره داستان انقلاب در بخش رمان نوجوان و اثر برگزیده جشنواره سراسری داستان اشراق شود. برای تهیه و خرید کتاب موهای تو خانه‌ی ماهی‌هاست می‌توانید به سایت کتاب ابر مراجعه نمایید.

درباره‌ی کتاب موهای تو خانه‌ی ماهی‌هاست

داستانی عاشقانه و تاریخی پیرامون حوادث مهم 15 خرداد سال 42 که یکی از وقایع مهم در پیروزی انقلاب اسلامی بوده است. کتاب موهای تو خانه‌ی ماهی‌هاست با فضایی ابهام آلود آغاز می‌شود و مشخص نیست که راوی داستان کجاست و از چه کسی سخن می‌گوید. اما به مرور با پسری نوجوان آشنا می‌شوید که در یکی از روستاهای کوچک نزدیک ورامین زندگی می‌کند و پس از دیدار دختری عرب در محل زندگی خود، دل به او می‌بازد.
رمان موهای ‌تو خانه‌ی ماهی‌هاست در زمان حال و گذشته در رفت و آمد است و داستان به صورت موازی و همزمان پیش می‌رود. حتی اشاره‌هایی نیز به قیام امام حسین (ع) در سال 61 هجری قمری می‌شود اما در انتها این پسر نوجوان در مسیری قرار می‌گیرد که او شاهد کشتار مردم معترض ورامین به دست نیروهای شاهنشاهی می‌شود.
این کتاب علاوه بر حال و هوایی عاشقانه، می‌تواند از دریچه‌ای جدید و با روایتی کمتر شنیده شده، به ماجرای قیام پانزده خرداد بپردازد و به خاطر حجم کم داستان، محمدرضا شرفی خبوشان بیشتر بر روی توصیفات و شیوه داستان‌گویی خود تمرکز کرده است.

از قیام 15 خرداد سال 42 چه می‌دانید؟

یکی از وقایع مهم تاریخی که نقطه عطفی برای پیروزی انقلاب اسلامی بود، قیام 15 خردادماه است که در آن روز مردم شهرهای تهران، ورامین و قم علیه بازداشت امام خمینی (ره) دست به اعتراض زدند. حکومت پهلوی که به خاطر سخنرانی‌های انتقادی آیت الله خمینی عصبانی شده بود، به خانه امام حمله کرد چون نمی‌خواست که بیش از این، فردی علیه لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید محمدرضا شاه صحبت کند. این تظاهرات که با کفن پوشی مردم ورامین شهرت پیدا کرده، با زد و خورد شدیدی بین ماموران حکومتی و مردم پایان گرفت و تعدادی از افراد نیز کشته شدند.
این کتاب مخصوص رده سنی نوجوان نوشته شده اما جوانان نیز می‌توانند از شنیدن آن لذت ببرند و سایت کتاب ابر خواندن آن را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کند. 

بخشی از کتاب " موهای تو خانه ماهی هاست "
- اینجا اومدی چیکار؟ - منم اومدم نی ببرم. - تو؟ خوب نیست دختر بیاد اینجا. با کی اومدی؟ به من گفت که از غاضریه اومده؛ پرسیدم: غاضریه کجاست؟ گفت: می‌فهمی! گفتم: فقط برای نی اومدی؟ گفت: غروب می‌فهمی. گفتم: با کی اومدی؟ گفت: تنها. نی‌ها را باد بهم زد؛ صورتش را ندیدم اما خودش گفت که دختر است. دختر بود، من از صدایش فهمیدم. چون همان اول که دیدمش، یک پارچه، یک ملافه و یک کرباس سفید دیدم که بالای نی‌های سرم تکان می‌خورد. بعد فهمیدم سر دارد، تن دارد. ترسیده بودم اول؛ لای آن نی‌ها با آن جوری که باد می‌خورد و تکانش می‌داد، آدم بزرگ‌ها را هم می‌ترساند چه برسد به من. تازه باد یک دفعه آمد؛ نمی‌دانم باد کجا بود که آمد؛ انگار آمده بود که نی‌ها را تکان بدهد؛ انگار با تکان نی‌ها بود که می‌شد دیدش.

دیدگاه شما

نظرات کاربران ( 3 نظر)
نام و نام خانوادگی
کد امنیتی
مهشید فرهنگیان
16 آبان 1400

داستان اشاره به قیام 15 خرداد سال 1342 و قیام امام حسین در روز عاشورا دارد.
راوی داستان پسر نوجوانی است که در خیال خود با دختری که از غاضریه( نام دیگر سرزمین کربلا) آمده آشنا می شود و آن دختر عرب از قیام امام حسین و وقایع روز عاشورا در کربلا تعریف می کند که یزید چگونه امام حسین و یارانش را شهید کردند و پسر نوجوان را به سمت قیامی دیگر که در ورامین اتفاق می افتاد می کشاند.
قیامی که به روز عاشورا تشبیه شده و حکومت پهلوی به حکومت یزید تشبیه شده بود.راوی داستان از قیام مردم شهرش می‌گفت:
مردم ورامین پس از دستگیری امام خمینی اعتراض و راهپیمایی می کنند و به طرف تهران سرازیر می شوند. نیروهای نظامی برای جلوگیری از ورود معترضان با جمعیت در گیر می شوند و با شلیک تفنگ آن ها را شهید میکنند و به خاک و خون می کشند.کامیون های نظامی برای جمع کردن اجساد و مجروحان می روند.در آخر دختر غاضریه به سخن امام حسین رو به قاتلش اشاره می کند : بعد از کشته شدن من زنده نخواهید ماند و حکومت آن ها پایدار نخواهد ماند.
همین طور که حکومت پهلوی بعد از قیام پایدار نماند و قیام 15 خرداد مبدا انقلاب اسلامی شد.

مهشید فرهنگیان
16 آبان 1400

داستان اشاره به قیام خونین 15 خرداد سال 1342 و قیام امام حسین در روز عاشورا دارد.
راوی داستان پسر نو جوانی است که در خیال خود با دختری که از غاضریه( نام دیگر سرزمین کربلا) آمده آشنا می شود و آن دختر عرب از قیام امام حسین و وقایع روز عاشورا در کربلا برای پسر نوجوان تعریف می کند که یزید چگونه امام حسین و یارانش را شهید کردند و پسر داستان را به سمت قیامی که در ورامین اتفاق می افتاد می کشاند.
قیامی که به روز عاشورا تشبیه شده و حکومت پهلوی به حکومت یزید تشبیه شده بود.
پسر نوجوان از قیام شهرش می گفت:
مردم ورامین پس از دستگیری امام خمینی اعتراض و راهپیمایی می کنند و به طرف تهران سرازیر می شوند.نیروهای نظامی برای جلوگیری از ورود معترضان با جمعیت در گیر می شوند و آن ها را به خاک و خون می کشند و شهید می کنند . کامیون های نظامی اجساد شهدا و مجروحان را جمع کرده و بردند.
در آخر دختر غاضریه به سخن امام حسین رو به قاتلینش اشاره می کند: بعد از کشته شدن من زنده نخواهید ماندو حکومت آن ها پایدار نمی ماند.
همان طور که حکومت پهلوی پایدار نماند و قیام 15 خرداد مبدا پیروزی انقلاب اسلامی شد.

سمیه کرم نما شیرازی
23 مهر 1400

داستانی عاشقانه و تاریخی پیرامون حوادث مهم 15 خرداد سال 42 که یکی از وقایع مهم در پیروزی انقلاب اسلامی بوده است. کتاب موهای تو خانه ماهی هاست با فضایی ابهام آلود آغاز میشود و مشخص نیست که راوی داستان کجاست و از چه کسی سخن میگوید. اما به مرور با پسری نوجوان آشنا میشویم که در یکی از روستاهای کوچک ورامین زندگی میکند و پس از دیدار دختری عرب در محل زندگی خود دل به او میبازد. این رمان در زمان حال و گذشته در رفت و آمد است و داستان به صورت موازی و همزمان پیش میرود. حتی اشاره هایی نیز به قیام امام حسین(ع) در سال 61 هجری قمری میشود اما در انتها این پسر نوجوان در مسیری قرار میگیرد که او شاهد کشتار مردم معترض ورامین به دست نیروهای شاهنشاهی میشود.